Magyar Péter tényleg, tényleg elhiszi, hogy alkalmas Magyarország vezetésére – és ez, valljuk be, nem akármi

2025. május 12. 12:19

Vannak a fontos dolgok (XIV. Leo pápává választása), a fontosnak hitt dolgok (Gyurcsány visszavonulása) és a lényegtelenek Magyar Péter).

2025. május 12. 12:19
null
Ungváry Zsolt
Mandiner

A történelem a politika múlt ideje. A politika a történelem jelen ideje. Egyik nélkül nem érthető a másik.

Május 8-a ízelítőt adott abból, miként jelenik meg mindez az életünkben. Kezdve ott, hogy e dátum a „győzelem” napja, miközben természetesen a vesztesek számára nem az. Ráadásul Japán még 4 hónapig harcolt, s közben (ezek szerint már a „győzelem” után)

két városukra atombombát dobtak az amerikaiak, az emberiség történetében szerencsére mindmáig egyetlen államként megtéve ilyesmit.

Nézzünk három, látszólag lényeges politikai eseményt aznapról: először is itt volt Magyar Péter előre promotált bejelentése, ami szerinte alapjaiban rendíti meg a kormánykoalíciót. 

A felvételt az elrettentő példák újkori magyar origójához, az őszödi beszédhez hasonlította, 

ezzel mintegy beárazva, negatív viszonyítási pontként definiálva saját harcostársát (igen, az, hiszen ellenségem ellensége a barátom), korunk legnépszerűtlenebb figuráját, a Böszmét. (Szeretik őt ellentmondásos személyiségnek is nevezni, de nincs benne semmi ellentmondás. Bő két évtizede önazonos: egy komplexusokkal küzdő, az erkölcsöt értelmezni sem képes ön- és közveszélyes szenvedélybeteg.) 

Ezt is ajánljuk a témában

S ha már megidéztük Gyurcsányt, hát övé volt a nap második bombahíre: a felesége szíves közléséből kiderült, hogy Fletó visszavonul, minden tisztségétől megválik és a későbbiekben sem kíván effélékkel foglalatoskodni. Nem hangzott el konkrétan, de korábbi ígérete alapján

gyaníthatóan k*rva jó könyveket fog írni.

A bejelentés második, talán az elsőnél is izgalmasabb részéből kiindulva (amely hősünk egy visszatérő magánéleti problémájára irányítja rá a figyelmet) viszont lehet, hogy búskomorságra adja a fejét, 

ami súlyosbíthatja szenvedélybetegségét, esetleg legközelebb a Tinderen találkozhatunk vele.

És ha úgy véljük, hogy az elmúlt húsz év egyik meghatározó közéleti szereplőjének lelépése és az álompár meglebegtetett válása miatt a mi Narcissusunk reggeli izgágasága a felejtés sorsára jutott, akkor mit mondjunk arra a jelenségre, ahogyan a pápaválasztás híre elsöpört minden más témát a médiából és a közbeszédből.

Ezt is ajánljuk a témában

Néhány óra alatt eljutottunk egy önjelölt percemberke felhájpolt, ám érdektelen bejelentésétől a közelmúltunk antihősének lemondásán át a kétezer éves katolikus egyház 267. vezetőjének megválasztásáig.

Sokan szeretnének a történelem részévé válni, sokan akaratukon kívül lesznek azzá. Magyar Péter elhitte, sőt teljesen beleszerelmesedett abba a szerepbe, hogy ő alkalmas lenne a nemzet vezetésére. Az ehhez vezető utat viszonylag frissen kezdte kikövezni, másfél éve még csak az az egyetlen eposzi jelzője létezett, hogy az igazságügyi miniszter férje. Azóta teszi egymás mellé a kockákat, a csütörtök reggeli ennek a girbe-gurba vonalvezetésnek egy különösen selejtes eleme lett. Egy évek óta nyilvános beszédből sikerült azt kiderítenie, hogy

a honvédelmi miniszter ütőképes haderőt szeretne,

és háború esetén nem zavarná haza a katonáit, mint azt annak idején Linder Béla megtette.

Ezt is ajánljuk a témában

Ennél

lényegesen hatásosabb és komolyabb (már ha valóban végleges) Gyurcsány döntése. Ő csakugyan részévé vált a történelemnek,

puccsal, akarnoksággal, trükkök százaival és hazugságokkal, de mégiscsak a magyar miniszterelnökök sorába emelkedett, ahol Batthyány Lajostól Orbán Viktorig fellelhetők azért korszakos jelentőségű nevek. Ez akkor is teljesítmény, ha tudjuk, hogy Károlyi Mihály, Sztójay Döme, Rákosi Mátyás vagy Kádár János is betöltötte ezt a posztot. De bármit gondoljunk Rákosiról vagy Kádárról, azért kétségtelenül markáns szereplői a históriánknak. Más kérdés, hogy nem fest túl szívderítő képet a magyar baloldal állapotáról, ha valaki 19 évvel az erkölcsi és 16 évvel közjogi elbukása után még mindig tényezőnek számíthatott (vagy magát annak tarthatta). Még különösebb Molnár Csaba ideiglenes elnök megjegyzése arról, hogy vélhetően Dobrev Klára veszi át a párt irányítását. 

A Fideszt előszeretettel nepotizmussal, belterjességgel vádolók számára teljesen természetes, hogy egy demokratikus ország demokratikus pártjának vezetői posztját családi alapon öröklik. 

Miközben például egy monarchiában (Vatikán) választják az uralkodót.

Estére maradt a valóban történelmi pillanat, a kétezer esztendős katolikus egyház 267. pápájának megválasztása;

százezrek a helyszínen (Hadházy hány hidat zárhatott volna le ennyi emberrel!), milliárdok a különböző képernyők, kijelzők, monitorok előtt. A honvédelmi miniszternek az évekkel ezelőtti MTI tudósításokból kisilabizált, botránykeltésre szánt mondataihoz, vagy az öregecskedő feleségek lecseréséről elejtett váteszi szavakhoz képest mennyivel másabb minőség az a két latin szó, ami a Szent Péter Bazilika erkélyéről elhangzott:

Habemus papam! 

Azért is különleges ez az életünkben talán ötször-hatszor megélhető pillanat, mert politika és történelem, világi és transzcendens, földi história és üdvtörténet találkozási pontjaiban áll.

Pár napja Robert Prevost nevét alig ismerték a világban, a katolikusok döntő többsége sem tudott volna egy bővített mondatot elmondani róla. Ma mégis a földkerekség egyik legismertebb arca, s noha pápai neve is csak néhány órája létezik, mégis fényévekkel előzi Magyar Péterét.

Vannak a fontos dolgok, a fontosnak hitt dolgok és a lényegtelenek. Ritka, hogy egyetlen nap alatt mindezt így végignézhettük.

(Nyitókép: Hatlaczki Balázs / Magyar Nemzet)

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 165 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
latrina2
2025. május 12. 16:09
Kádár Jánost is nehezen engedtétek el.
bagira004
2025. május 12. 16:06
A Pöti nem az alkalmasságért szeretne kormányt buktatni, arra alkalmatlan . Hanem meggazdagodás motoszkál benne . Ugyan azzal a módszerrel mint a Gyurcsány klán az ország kirablása a cél . Nyugat gyarmatosít kommunista utódokkal összefogva. Ugyan úgy mint 1989 után nem a jobboldali kormánnyal tárgyal.
johannluipigus
2025. május 12. 16:01
@tioroszpatkanyok 2025. május 12. 14:29 "Valamiért Orbán is elhiszi magáról (hogy alkalmas az ország vezetésére)" A fasz rosszabbik végén vagy. Mi hisszük el miniszterelnök urunknak, hogy alkalmas az ország vezetésére lassan 30 éve. Mi, a magyar hazafiak, a nemzet többsége. Érted a különbséget, vagy ugassak még?
Tiszafa
2025. május 12. 15:56
Kezet csókolhatna Gyurcsánynak, hogy Lipótmezőn bezárta az OPNI-t.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!